logo webu
Některé prvky webu byly webovým prohlížečem zablokovány.
Deaktivujte prosím rozšíření blokující prvky webu a stránku obnovte.

Bouřková oblačnost

oddelovacFotogalerieoddelovacBouřkyoddelovacBouřková oblačnost

Vznik bouřkové oblačnosti

Pro vznik bouřkové oblačnosti je důležitá instabilita ovzduší, tedy nevyrovnaný stav atmosféry. Co to je instabilita ovzduší? 
Za normální situace je pokles teploty s výškou zhruba 1,4°C na každých 100 výškových metrů. Tento pokles se nazývá vertikální teplotní gradiet. Pokud je tento pokles s výškou menší (například 0,8°C na 100 metrů) mluvíme o adiabatickém gradientu. V tomto případě teplý vzduchu vystupuje do mnohem vyšších hladin, kde vytváří bouřkový oblak. Další podmínkou pro vznik bouřky je aby vystupující vzduch měl dostatečnou vlhkost, která by se ve vyšších hladinách srážela a kondenzovala. Tímto způsobem se nevytvářejí pouze bouřkové oblaky (cumulonimbus), ale i konvektivní oblaky (cumulus). 

Cumulonimbus (bouřkový mrak)

Cumulonimbus zasahuje do všech výškových pater oblačnosti (od nízkého patra přes střední až do vysokého). Hranice jeho horní části se pohybuje okolo 10-ti km. V dolní části oblaku bývají vodní kapičky v horní části, kde teploty klesají na velmi nízké hodnoty (cca -50°C), pak ledové krystaly.

Zlověstné bouřkové mraky

Zlověstné bouřkové mraky

11.7.2005 - Zlověstné bouřkové mraky, z kterých nakonec nic nebylo, pouze silný vítr a ochlazení.

Mohutný cumulonimbus

mohutný cumulonimbus

28.6.2005 - Bouřková oblačnost po frontě byla viditelná ještě druhý den ráno.

Bouřka - liják

průtrž mračen

28.6.2005 - Silná průtrž mračen v bouřce na studené frontě kompletně zatopila louku.

Příchod bouřky

bouřka příchod

28.6.2005 - Po velmi horkém dni, kdy teplota vystoupala na letních 33,5°C se ve večerních hodinách od západu začala blížit silná studená fronta doprovázená silnými bouřkami s lijáky a krupobitím.